Alaçatı Hakkında

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı beldesi konum olarak İzmir-Urla ile İzmir-Çeşme arasında kalmaktadır. Ortalama yüzölçümü ise 55km2’dir.

alacati-hakkinda

Alaçatı hakkında, aslında şöyle diyebiliriz; son yıllarda yıldızı parlayan Alaçatı, tarihi konakları, rüzgar sörfüne elverişli sahilleri ve rüzgarları ile gerek yerli gerekse de yabancı misafirlerin gözde mekanı olmaya başladı.

Vakti zamanında (1850’li yılar) Alaçatı’nın güneyi bataklıkmış. Zamanın sardazamının buyurduğu emirle, bataklıkdan limana doğru bir kanal açılır ve ovalardan hendeklerle drenaj ile bataklık kurutulmuştur. Açılan bu kanal daha sonrasında gemilerin yanaştığı bir liman haline gelir.

Alaçatı İzmir Mesafe?  Alaçatı'ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya nasıl gidilir? Alaçatı Ulaşım

Kara yolu ile Alaçatı’ya gitmek isteyenler İzmir’den bazı otobüs firmalarının sağlamış olduğu seferler ile ulaşabilirsiniz.

Alaçatı-Çeşme arası mesafe: 7 km.
Alaçatı- İzmir arası mesafe: 70 km.
Alaçatı-Efes arası mesafe: 155 km.

Hava yolu ile ulaşmak isteyenler, Alaçatı, İzmir Adnan Menderes Havalimanına 90km mesafede bulunmaktadır. Otobanı kullanarak çok daha kısa bir sürede Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

Yat/Deniz yolu ile gelmek siteyenler için Alaçatı’nın koordinatları:
38″ 15′ Kuzey Enlemi ve 26″ 23′ Doğu Boylamındadır.

alacati-mevsim-ruzgarlar

Alaçatı Havası / iklimi

Alaçatı’nın rüzgarları meşhurdur. Yılın büyük bir zamanı (ortalama 320 günü) rüzgarlı geçmektedir. Bu rüzgarlar sayesinde Alaçatı rüzgar sörfçülerinin mekanıdır aynı zamanda. Pegasus havayollarının sponsorluğunda düzenlenen uluslar arası PWA Windsurf Dünya Turunun Türkiye’deki ayağı Alaçatı’da düzenlenmektedir. 2015 PWA Dünya Rüzgar Sörfü için tıklayın.

Bu meşhur Alaçarı rüzgarlarının yazın Poyraz eserek bölgenin bunaltıcı yaz sıcaklarından kurtarırken, kışında Lodos olarak estiği için kışın soğuğundan kurtarmaktadır. Bu da, uzunca bir süre daha gözde mekanlar arasında yer alacağını gösteriyor.

Alaçatı hava durumunu öğrenmek için tıklayın

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Bu yazımıda kısaca bahsedeceğimiz bu yerleri, önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde sizlere referans olması için detaylıca inceleyeceğiz.

Alaçatı Un Değirmenleri

1. Alaçatı Değirmenleri
Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş olan bu yel değirmenleri vakti zamanında un öğütülmekte kullanımıştır. Bu değirmenlerin sayısı gitgide azaldığından Alaçatı’ya yapacağınız ziyarette mutlaka önceliği veremeniz gereken yerlerden biridir.

Instagram’da arzu ederseniz #alaçatıdeğirmen tag’ını kullanarak fotoğraflara bakabilir, arşivinizdeki Alaçatı Değirmeni fotoğraflarınızı bizimle @alacatibutikoteller ‘i taglayarak paylaşabilirsiniz.

Alaçatı Evleri

2. Alaçatı Evleri
Çicek kokulu sokakları ve Türk/Yunan mimarisinin karışımı taş evleri, dar sokakları ve arnavut kaldırımı sokakları ile her bir sokağında gizli tadlar, mekanlar barındırmakta.

Instagram’da arzu ederseniz #alacatievleri tag’ını kullanarak fotoğraflara bakabilir, arşivinizdeki Alaçatı Evleri fotoğraflarınızı bizimle @alacatibutikoteller ‘i taglayarak paylaşabilirsiniz.

3. Termal Sular
Bölgede bulunan termal kaynaların içerisindeki minerallerden dolayı eklem veya kemik rahatsızlıkları olanların mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz.

4. Ildır Köyü
Bölgede Giritliler ile Pomphylia’ların kurmuş olduğu kentin kalıntıları yer almaktadır. Antik kentte elyapımı çanaklar, çömlekler gibi birçok antik objeyi görmenizde fayda var.

5. Damla Sakızı Ağaçları
Türkiye’de nadir bulunan bu damla sakızı ağaçları İzmir-Alaçatı yöresinde bulunmaktadır.

 

You may also like...