7.Alaçatı Ot Festivali 2016

Alaçatı ot festivali; Çevredeki doğal besinlerin ve doğal beslenmenin zamanla daha çok rağbet gördüğü ve birnevi eskiye dönüşün yaşandığı bu günlerde Alaçatı yerli halkının ve orada yaşan yerleşimcilierin yöreye ait yüzyıllardır süregelen kültür birikimlerini gerek Türk turistlerine ve tüm dünyaya halkına tanıtma gayreti içerisine girmişler ve bu festival ile aktarmaya karar vermişlerdir.


alacati-butik-oteller-ot-festivali-2

Alaçatı Ot Festivali – 2

Bu nedenle Alaçatı yöre halkının aldığı bir kararla alaçatı’nın doğasının zenginliğini, çeşitli otlarını tanıtmak ve bu otlarla pişirilen yemeklerinin ve yöresel tadların kaybolmaması için, bu festivali düzenlemeye karar vermişlerdir.

ilk alaçatı ot festivali 2010 yılında düzenlenmiş ve bu yıl 7.si düzenlenmektedir. Geçen yılın teması “Ebegümeci” iken 2016 teması henüz açıklanmamıştır.

alacati-butik-oteller-ot-festivali-1

Alaçatı Ot Festivali – 1


Alaçatı’da bahar aylarında bulunmak ve yaşayabilmek herkes tarafından bilinen ve yaşanmak istenen bir ayrıcalıktır aslında! Bu sebepten ötürü her bahar olduğu gibi doğanın uyandığı ve bin bir çeşit otun çevremizde bittiği bur dönemde alaçatı halkı alaçatı ot festivalini düzenliyor ve bunu bir gelenek haline gelmesini istiyorlar.

Alaçatı’nın doğasında büyümüş meyvelerin reçelleri, bin bir çeşitli otlarlar lezzetlendirilmiş yemekleri, böreklerin üzerine serpilmiş çörek otlarının kattığı o koku bir başka!

daha fazla bilgi için: http://alacatiotfestivali.com/


alacati-butik-oteller-ot-festivali-3

Alaçatı Ot Festivali – 3

You may also like...